Mimo zwiększającej się świadomości na temat zdrowia oraz profilaktyki chorób niedobory witamin są cały czas powszechnym problemem na całym świecie.
Witamina B12 – kobalamina – należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Zapotrzebowanie na wit. B12 jest zależne m.in. od wieku oraz stanu fizjologicznego. Ze względu na to, że kobalamina naturalnie występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, na jej niedobór szczególnie narażone są osoby stosujące diety roślinne, zatem weganie i wegetarianie.
W Polsce większość osób to cały czas tzw. wszystkożercy, czyli osoby na diecie tradycyjnej. Jedynie 8,4% osób deklaruje, że jest na diecie wegetariańskiej (eliminującej mięso i ryby) lub wegańskiej (eliminującej wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego) ALE bardzo duża część z nas (ok. 60%) przyznaje, że ogranicza ilość produktów zwierzęcych i mięsa w codziennym menu na rzecz roślin.
Taki sposób odżywiania na pewno ma swoje korzyści zdrowotne, m.in.:
- wpływ na redukcję masy ciała i utrzymanie prawidłowego BMI
- mniejsze ryzyko choroby nowotworowej – szczególnie prostaty i jelita grubego
- niższe stężenia glukozy i insuliny we krwi oraz większa wrażliwość tkanek na insulinę
- mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca
- mniejsze ryzyko zespołu metabolicznego
- niższa śmiertelność
Wszystko w życiu ma swoje plusy i minusy – tak samo jest z dietami roślinnymi 😉 Mimo wielu niezaprzeczalnych korzyści wynikających z ograniczenia lub wyeliminowania produktów zwierzęcych z diety istnieje także duże ryzyko niedoboru kobalaminy.
Jeżeli na co dzień opierasz swoje menu o produkty roślinne rozważ wprowadzenie suplementacji witaminą B12, aby nie dopuścić do spadku jej stężenia w organizmie.
AUTOR: mgr Agnieszka Łempicka
Źródła:
Rizzo G. i wsp. Vitamin B12 among Vegetarians: Status, Assessment and Supplementation, Nutrients. 2016 Dec; 8(12): 767.
Derbyshire E.J. i wsp. Flexitarian Diets and Health: A Review of the Evidence-Based Literature. Front Nutr. 2016